Baza wiedzy
Domy budowane w technologii szkieletowej przez lata obrosły wieloma mitami. Nie warto w nie wierzyć!
1. Dom szkieletowy można zbudować wyłącznie jako budynek o małej powierzchni…
Domy szkieletowe budowane są nawet jako budynki kilkupiętrowe. Nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Wykorzystywane dzisiaj materiały pozwalają na osiągniecie wygórowanych oczekiwań inwestora.
2. Domy kanadyjskie są łatwopalne…
Jeden z najczęstszych mitów odstraszających potencjalnych inwestorów. Jeżeli dom wykonany jest z drewna to na pewno spali się jak zapałka. Prawda jest jednak taka, że właściwie wykonany dom szkieletowy będzie się równomiernie opierał ogniu jak dom tradycyjny czyli murowany. Dlatego ważne jest, aby podczas budowy domu szkieletowego, wełna była wkładana we wszystkie ściany, a nie jedynie tam, gdzie wymagana jest jako izolacja termiczna czy akustyczna -wówczas ogień nie ma dostępu do tlenowej pożywki.
3. W domu szkieletowym skrzypią podłogi/stropy i pękają ściany GK…
W dobrze zbudowanym domu szkieletowym drewniane stropy ani nie trzeszczą, ani nie skrzypią. Skrzypienie jest wynikiem ocierania się położonych na stropie płyt OSB o siebie. Dlatego pomiędzy płytami należy zostawić dylatację czyli szczelinę o szerokości 2-3mm, aby płyty miały miejsce na pracę.
Dobrze zbudowany dom kanadyjski nie pęka. Mitem jest opinia, że drewno pracuje, więc płyty GK będą pękać. Każdy dom pracuje – murowany też. Istotne jest to aby użyć materiału, który będzie pracował minimalnie, a użytkowanie nie spowoduje, że dosychający materiał naruszy warstwę wykończeniową budynku.
4. W domu kanadyjskim nie można montować kominka…
Kominek można zamontować w domu kanadyjskim bez żadnych obaw. Po prostu drewno wymaga odmiennej metody zabezpieczenia przed temperaturą sięgającą powyżej kilkuset stopni Celsjusza.
5. W domu kanadyjskim nie można zastosować każdego rodzaju ogrzewania…
Jako instalację grzewczą można zastosować każdy rodzaj ogrzewania:
· gaz ziemny
· propan butan
· olej opałowy
· pellet
· kominek
· prąd
· pompa ciepła
6. Dom kanadyjski szybko się wyziębia…
Ponieważ dom kanadyjski nie ma bezwładności cieplnej to rzeczywiście wyziębia się odrobinę szybciej niż dom w technologii tradycyjnej. Jednak nie oznacza to, że temperatura zasadniczo spada. W ciągu 24 godzin może spaść o 2-3 stopnie przy mroźnej zimie. Wiele zależy także od tego, ile mamy okien w budynku i jak duże.
7. Dom szkieletowy jest akustyczny…
Lekka konstrukcja drewnianego stropu jest istotnie bardziej akustyczna, ale absolutnie nie oznacza to, że w domu kanadyjskim wszystko słychać. Jeżeli ściany są dobrze wypełnione wełną, wówczas przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami znajdującymi się obok jest praktycznie takie samo, jak w budynku murowanym.
8. Domy kanadyjskie są bardziej narażone na wilgoć i zagrzybienie…
Każdy budynek, w którym nie zostanie prawidłowo wykonana izolacja, ulegnie zniszczeniu przez grzyby. Oczywiście inne spowodują zniszczenie domu murowanego, inne budynku drewnianego. Jeżeli dom szkieletowy będzie wzniesiony zgodnie ze sztuką budowlaną, wtedy jako producent domów kanadyjskich możemy zagwarantować, że nie pojawi się ani wilgoć, ani grzyb. Tutaj ważne znaczenie ma także właściwie działająca instalacja wentylacyjna.